A legendás ’48-as tábornok leszármazottja is teljesítette a kötelességét, az I. világháborúban. Később a koronaőrség parancsnoka lett. Rákositól nyugdíjmegvonást „kapott”.
Bonyhádi Perczel Olivér huszárkapitány (később: lovassági tábornok) 1882-ben született Kecskeméten. Apja Perczel József császári és királyi altábornagy, nagyapja a szabadságharc legendás tábornoka, Perczel Mór volt, így őt is vonzotta a katonai pálya. A Ludovika Akadémia elvégzése után, 1901 szeptemberétől hadapródként a pápai 7. huszárezredhez kapott beosztást, majd 1902. november 1-én hadnaggyá léptették elő.
1904-től a budapesti 1. honvéd huszárezrednél szolgált, 1908-ban főhadnaggyá léptették elő. 1913-tól a szabadkai 4. honvéd huszárezredhez helyezték át, és élte a fiatal, békebeli huszártisztek életét, neve gyakran szerepelt a korabeli lapok lovassport rovatában.
Az I. világháború küszöbén, 1914. augusztus 1-én előléptették huszárkapitánnyá. Hivatásos tisztként a harctéren különböző beosztásokban szolgált a háború végéig, egyszer sebesült és számos kitüntetést szerzett. Elnyerte a III. osztályú Katonai Érdemkeresztet, az Ezüst és Bronz Signum Laudis-t, a Károly Csapatkeresztet és a Sebesültek Érmét, valamint megkapta a II. osztályú német Vaskeresztet is.
A háború után, 1919-től őrnagyi, majd 1921 szeptemberétől alezredesi rendfokozatban a Ludovika Akadémia lovaglótanára, illetve a lovaskülönítmény parancsnoka lett, amelyért kormányzói elismerésben részesült.
1927-ben már ezredesként az 1. jászkun huszárezred parancsnokává nevezték ki, kitűnő szolgálataiért 1930-ban kitüntették a III. osztályú Magyar Érdemkereszttel. Később a Koronaőrség parancsnoka, majd 1935-től lovassági tábornok és 1937-ben történt nyugállományba helyezéséig a nyíregyházi lovasdandár parancsnoka volt.
Bár a II. világháborúban egyáltalán nem vett részt és 1945-ben igazolták, a Rákosi-rendszerben egyik napról a másikra megvonták tőle a nyugdíjat. Ennél fogva a hajlott korú egykori huszártábornok vagonrakodással, majd éjjeliőrként kereste a kenyerét. A kitelepítéstől félve feleségével önként elhagyták a fővárosi lakásukat és vidéki házukba költöztek a Borsod megyei Berzékre. Bonyhádi Perczel Olivér 1970 decemberében hunyt el Miskolcon, a berzéki temetőben helyezték örök nyugalomra.
Virágh Ajtony