NÁCIK AZ I. VILÁGHÁBORÚBAN

Hitler világháborús története ismert: többször megsebesült, tizedesi rendfokozatig vitte, megkapta a Vaskeresztet. De mit csináltak ebben az időszakban a Harmadik Birodalom későbbi, más prominens személyei?

A náci Németország propagandaminisztere, Joseph Goebbels gyenge fizikuma miatt már iskolás korában sem sportolhatott, kacska lába, csontbetegsége és alacsony termete kiváltképp alkalmatlanná tette a katonai szolgálatra az I. világháború idején. Emiatt a tanulás és az olvasás felé fordult, 1921-re doktorált német irodalomból és filozófiából.

Ellenben Hermann Göring 1914-ben gyalogosként szolgált a francia határnál. Reumával kórházba került, gyógyulása alatt győzte meg egyik barátja, hogy kérje áthelyezését a légierőhöz, de ekkor még kérését elutasították. Később mégis sikerült áthelyeztetnie magát és pilótaként megkapta a Vaskeresztet, sőt 1918-ban a Pour le Mérite-ét is. A háborút 17 igazolt légi győzelemmel fejezte be. Mint sok más német veterán, Göring is azt vallotta, hogy a háborút nem a német hadsereg veszítette el, hanem a civil vezetés árulása okozta a vereséget („tőrdöfés”-elmélet). Főként a marxistákat, zsidókat és köztársaságpártiakat okolta ő is, akárcsak az összeesküvés-elméletben hívő többi veterán.

Rudolf Hess, Hitler későbbi helyettese, a bajor önkéntes ezredben harcot. Háromszor sebesült meg, Romániában tüdőlövést kapott, Magyarországon ápolták. A keleti és a nyugati frontot is megjárta, 1916-ban a verduni csata után vezényelték át Romániába. Még egyik sebesülésével ápolták, amikor 1918-ban kérvényezte áthelyezését a légierőhöz. Még tartott a kiképzése, amikor 1918. november 11-én a Német Császárság megadta magát.

Az auschwitz-i koncentrációs tábor kegyetlen parancsnokának, Rudolf Hössnek I. világháborús tevékenysége ismertebb – életét Robert Merle Mesterségem a halál című regényében is feldolgozta. Höss 15 évesen már a közel-keleti hadszíntéren harcolt, 17 évesen a német hadsereg legfiatalabb őrmestere lett. Háromszor megsebesült és maláriás lett, majd kiérdemelte a Gallipoli-csillagot és a második, valamint az első osztályú Vaskeresztet. A háború végén egy lovas egység parancsnoka lett, Damaszkusz térségében kapta a háború végének hírét. A hadifogságot elkerülve ellenséges területeken vágott át, míg hazajutott Bajorországba.

Joachim von Ribbentrop, a Harmadik Birodalom külügyminisztere kalandos utat járt be a háborúig. Kanadában egy mérnöki irodában dolgozott, később borokat és pezsgőket importáló üzletet nyitott Ottawában. 1914-ben műkorcsolyázóként több versenyen is részt vett. A háború hírére hazatért, először a keleti fronton, majd a nyugati fronton szolgált. A főhadnagyi posztig vitte és megkapta az első osztályú Vaskeresztet. A háború befejezésekor Isztambulban tartózkodott, itt ismerkedett meg Franz von Papennel, a Weimari Köztársaság későbbi kancellárjával, a Harmadik Birodalom egyik alkancellárjával.

Az I. világháborús frontélmények, az általános brutalizálódás és a hátország erőszakkal való átitatódása hozzájárult ahhoz, hogy az I. világháborúban közkatonaként és/vagy altisztként harcoló veteránjaiból a II. világháború háborús bűnösei lettek.

Farkas Sebestyén Lőrinc